Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48
Ból kręgosłupa - Forum Medyczne: porady, objawy, leczenie, profilaktyka
 1. #1
  Maciej Szumny jest offline Member
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  41

  Wink Ból kręgosłupa

  Czym jest ból kręgosłupa?
  Ból pleców to ból, napięcie lub sztywność mięśni okolicy okołokręgosłupowej, często z towarzyszącym promieniowaniem bólu wzdłuż kończyny. Najczęstsze są dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

  Do występowania tych dolegliwości usposabiają wady wrodzone kręgosłupa, zaburzenia postawy, ciężka praca fizyczna (w tym z użyciem maszyn wywołujących wibracje), uczestnictwo w wypadku drogowym, dźwiganie ciężarów, nadwaga, siedzący tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej oraz związane z tym osłabienie mięśni oraz więzadeł kręgosłupa.  Objawy i przebieg. Ból, uczucie nadmiernego napięcia mięśni oraz bólowe ograniczenie ruchomości kręgosłupa, problemy z poruszaniem się to podstawowe objawy. Najczęściej przebieg choroby ma charakter samoograniczający się. Statystycznie poprawa po tygodniu występuje u około 50% chorych, po miesiącu u 75%, po 6 miesiącach u 95% chorych. Niestety, w większości przypadków dolegliwości mają charakter nawrotowy, wystąpią powtórnie w ciągu roku u 50-80% pacjentów. Pozostałe 5-7% chorych będzie miało przetrwałe objawy, które przejdą w ból przewlekły.
  Ostatnio edytowane przez Maciej Szumny ; 21.08.2009 o 12:28

 2. #2
  Awatar yeoman
  yeoman jest offline Member
  Dołączył
  Jul 2009
  Posty
  96

  Domyślnie Bolesne kręgi

  Czy ból kręgosłupa może się także wiązać z chorobami stawów? Moja żona ma coś takiego i strasznie ją boli kręgosłup czasem.

  Czy jakieś masaże na to, sport? Chcę jej ulżyć, ale nie wiem, jak jej pomóc.

 3. #3
  Maciej Szumny jest offline Member
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  41

  Post Choroby stawów, a ból kegosłupa.

  Aż w 90% ból kręgosłupa spowodowany jest wypadnięciem dysku, czyli uszkodzenie krążka między kręgowego. Najczęstszym objawem tego typu choroby jest ból w miejscu, w którym doszło do zmian chorobowych krążka. Aby zrozumieć mechanizm w przebiegu, którego dochodzi do nieprawidłowych zmian w obrębie dysku, czyli zwyrodnienia, należy zdać sobie sprawę z tego, ze dysk jest tylko częścią organizmu, a nie odrębną, samodzielną strukturą. Przyczyna uszkodzenia krążka między kręgowego może wynikać na przykład z wcześniejszego uszkodzenia stawów nóg, płaskostopia u osób otyłych lub wykonujących prace fizyczną, słabych mięśni karku i brzuch czy grzbietu – u osób o siedzącym trybie życia, ale również ze złego obuwia co często spotyka się u kobiet w kwiecie wieku.

  Polecam również: Dlaczego boli kręgosłup? • Jak walczyć z bólem pleców?
  Jak leczyc??? Metod jest bardzo wiele od leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, po przez rehabilitację, aż po operacje kręgosłupa, również można wspomniec o wątpliwie skutecznych metodach "medycyny alternatywnej". Wszystko zależy od objawów i choroby podstawowej, którą w tym przypadku jest najprawdowpodobniej choroba stawów. Jeśli chodzi o masaże to odpowiednio wykonane na pewno mogą przynieśc ulgę. Najlepiej jest jeśli lekarz neurolog oceni zmiany w kręgosłupie, a lekarz ortopeda wypowie się co do możliwości uprawiania sportów, noszenia odpowiedniego obuwia itp. Trudno konkretnie opisac metody jakie będą skuteczne w przypadku Pańskiej żony nie wiedząc nawet jakie stawy są najbardziej zajęte chorobą. Warto wybrac się do lekarza, może więcej o metodach leczenia będzie wkrótce na stronie: Dlaczego boli kręgosłup? • Jak walczyć z bólem pleców?

 4. #4
  Angelika_G jest offline Junior Member
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  6

  Domyślnie

  Wiem co to jest ból kręgosłupa, bo dokucza mi już od 14 lat. Właśnie dzisiaj odebrałam wynik RTG. Brzmi:
  Przebyta operacyjna stabilizacja z wszczepieniem implantu międzytrzonowego L4-L5.
  Poziome ułożenie kości krzyżowej z przesunięciem linii statycznego obciążenia kręgosłupa ku przodowi, co może powodować zaburzenia stabilności odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Poza tym kręgosłup lędźwiowy w badaniu rtg w normie, wysokości krążków międzykręgowych prawidłowe.
  Wizytę lekarską mam dopiero na 21 września. Chciałabym wcześniej wiedzieć, czy to coś poważnego. 9 miesięcy temu miałam operację z powodu dyskopatii, niby jest poprawa, ale po niedługim chodzeniu, siedzeniu, czy staniu, ból wraca, podobnie, jak przed operacją.
  Bardzo proszę o odpowiedź, może ktoś wie, coś na ten temat.

 5. #5
  Maciej Szumny jest offline Member
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  41

  Domyślnie

  Czasem po operacjach kręgosłupa z wszczepieniem róznych stabilizatorów , u niektórych pacjentów, mogą byc bardziej obciążone kręgi powyżej i poniżej wszczepionego stabilizatora. Dochodzi wtedy do przesynięcia kręgów względem siebie. Nazywa się to kręgozmyk. Nie widząc jednak zdjęcia trudno jest cokolwiek powiedziec na podstawie opisu który przesłalaś. Nie jest nawet określone w jakim stopniu jest to "przesunięciem linii statycznego obciążenia kręgosłupa ku przodowi", wiec mozna podejrzewac ze w nie wielkim... jednak trudno powiedziec co kolwiek wiecej. Najlepiej poczejkac do tego 21 wrzesnia i osobiscie pogadac z neurochirurgiem, który wszystko wytłumaczy widząc badania i Pacjentkę . Byc może stabilizator nie spełnia odpowiednio swojej funkcji, ale mogą to byc jeszcze inne rózne przyczyny. Pozdrawiam

 6. #6
  Angelika_G jest offline Junior Member
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  6

  Domyślnie

  Operacja była w październiku 2008 roku, więc stosunkowo niedawno. Cieszyłam się, że nie mam już prawostronnej rwy kulszowej, ale niestety, jako tako, dłużej chodzić, stać czy siedzieć nie mogę, bo boli mnie kręgosłup. Łudziłam się, że będzie coraz lepiej, niby jest, ale to nie to, czego oczekiwałam. A tak poza tym, to i kręgi szyjne mi też odmawiają posłuszeństwa. Mam dopiero 37 lat, a czuję się jak staruszka.
  Dziękuję bardzo za odpowiedź.

 7. #7
  Awatar Neuron
  Neuron jest offline Member
  Dołączył
  Jul 2009
  Posty
  73

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Angelika_G Zobacz posta
  Operacja była w październiku 2008 roku, więc stosunkowo niedawno. Cieszyłam się, że nie mam już prawostronnej rwy kulszowej, ale niestety, jako tako, dłużej chodzić, stać czy siedzieć nie mogę, bo boli mnie kręgosłup. Łudziłam się, że będzie coraz lepiej, niby jest, ale to nie to, czego oczekiwałam. A tak poza tym, to i kręgi szyjne mi też odmawiają posłuszeństwa. Mam dopiero 37 lat, a czuję się jak staruszka.
  Dziękuję bardzo za odpowiedź.
  Widac, że masz bardzo duże predyspozycje do dyskopatii. Nawrót rwy kulszowej może również wynikac z dyskopatii na poziomie L5 - S1. Warto zobaczyc opisy badań rezonansu magnetycznego z października 2008 roku i wczescniejsze, czy przypadkiem nie masz przepuklin krązków międzykręgowych w innych poziomach. Zdarzają się pacjęci, którzy wymagają więcej niż jednej operacji dyskopatii. Podstawa zawsze jednak jest rehabilitacja.

 8. #8
  Maciej Szumny jest offline Member
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  41

  Lightbulb Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

  Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (spondyloarthrosis) polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw (chrząstki stawowej, warstwy podchrzęstnej kości, płynu stawowego, torebki stawowej, więzadeł i mięśni). W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej, przebudowy kości z tworzeniem wyrośli kostnych (tzw. osteofitów), stwardnienia warstwy podchrzęstnej oraz do powstawania torbieli podchrzęstnych. W obrębie kręgosłupa zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć:
  • krążka międzykręgowego
  • trzonów kręgowych - spondyloza
  • stawów międzykręgowych - spondyloartroza
  W pierwszym okresie choroby dochodzi do obniżenia wysokości krążka międzykręgowego, następnie zmniejsza się przestrzeń między trzonami kręgów, a w stawach międzykręgowych dochodzi do podwichnięcia i w konsekwencji do rozwoju zmian zwyrodnieniowych czyli artrozy. Zmiany chorobowe mogą dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego bądź lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.
  Ostatnio edytowane przez Maciej Szumny ; 24.09.2009 o 14:18

 9. #9
  Maciej Szumny jest offline Member
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  41

  Lightbulb Postacie kliniczne

  Ze względu na podobieństwo objawów uszkodzenia różnych stosuje się podział w zależności od anatomicznej lokalizacji zmian zwyrodnieniowych.
  1. Choroba zwyrodnieniowa właściwych stawów kręgosłupa (stawy pomiędzy wyrostkami stawowymi kręgów) - Postać tą charakteryzuje tępy ból ujawniający się lub nasilający zwykle podczas pozostawania w pozycji stojącej, przy pogłębionych fizjologicznych lordozach lub spłyconej kyfozie.
  2. Choroba zwyrodnieniowa stawów unkowertebralnych (stawy Luschki - niewielkie stawy rozmieszczone symetrycznie w tylno-bocznych obrzeżach przestrzeni międzytrzonowej kręgów szyjnych). Postać tę charakteryzuje ból karku podczas ruchów obrotowych głową. Dość często podczas wykonywania ruchów głową dochodzi do podrażnień tętnic kręgowych objawiających się zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi (zespół Barre-Lieou).
  3. Choroba zwyrodnieniowa segmentu kręgowego wtórna do przewlekłej przepukliny jądra miażdżystego - Postać tę charakteryzują dolegliwości bólowe związane są głównie ze staniem i chodzeniem.
  4. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupowo-żebrowa - Postać tę charakteryzują tępe i przewlekłe bóle pleców.
  5. Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa (Choroba Forestiere - Rotes - de Querol) - W postaci tej, zmiany zwyrodnieniowe dotyczą co najmniej 3 trzonów kręgowych, których kształt przypomina dzioby papuzie lub ściekającą stearynę. Osoby chore skarżą się na ograniczenie elastyczności kręgosłupa oraz przewlekle, na ogół umiarkowane bóle.


 10. #10
  Halinka22 jest offline Junior Member
  Dołączył
  Oct 2009
  Posty
  1

  Domyślnie

  Mam 17 lat i lekka skoliozę kręgosłupa co z tym zrobić

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

 1. RTG kręgosłupa lędźwiowego
  By Lui in forum Choroby reumatyczne
  Odpowiedzi: 9
  Ostatni post / autor: 31.05.2012, 21:01
 2. Ostefity, guzek schmorla i bardzo silne bóle kręgosłupa
  By Iwona2912 in forum Choroby układu nerwowego
  Odpowiedzi: 4
  Ostatni post / autor: 01.06.2010, 14:05

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52