Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
Ciśnienie krwi - Forum Medyczne: porady, objawy, leczenie, profilaktyka
 1. #1
  chinook49 jest offline Junior Member
  Dołączył
  Jun 2009
  Posty
  4

  Domyślnie Ciśnienie krwi

  Co może oznaczać ciśnienie krwi o dużej rozpiętości,np. 148/50, 160/58, 135/47 połaczone z dużym osłabieniem? Czy można wtedy wypić kawę,żeby trochę podnieść cisnienie? Jaka może być przyczyna takich niskich wartości ciśnienia rozkurczowego?
  Pozdrawiam

 2. #2
  AKSONKA30 jest offline Banned
  Dołączył
  Jul 2009
  Posty
  57

  Post

  Mam nadzieje, że poniższy tekst wyjąśni Ci trochę, co może oznaczac wysokie cienienie skurczowe i niskie rozkurczowe.

  CIŚNIENIE TĘTNA MIARĄ ZAGROŻENIA ŻYCIA?
  W znalezieniu bardziej jednoznacznego wskaźnika zagrożenia życia chorobą nadciśnieniową pomogła analiza długookresowych zmian ciśnienia tętniczego u ludzi starszych. Okazało się bowiem, że w krajach uprzemysłowionych wraz z wiekiem najszybciej wzrasta liczba osób z nadciśnieniem tętniczym o charakterze skurczowym ("górnym"). Zaobserwowano też, że do 50-60 roku życia, niezależnie od płci, wzrasta zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe ("dolne"). Natomiast w kolejnych dekadach życia ciśnienie skurczowe nadal rośnie, a rozkurczowe spada! Jednocześnie zauważono, że u ludzi w podeszłym wieku, u których znacząco wzrasta odsetek zawałów i udarów mózgu spowodowanych nadciśnieniem tętniczym - stwierdza się dużą częstość występowania tzw. wysokiego izolowanego nadciśnienia skurczowego. Słowo "izolowane" oznacza w tym przypadku dużą różnicę między ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym, czyli zgodnie z tym, co powiedzieliśmy na wstępie - wysokie ciśnienie tętna. Czyżby ciśnienie tętna miało okazać się poszukiwanym, najbardziej właściwym wskaźnikiem zagrożenia życia chorobą nadciśnieniową?
  Czy ciśnienie tętna jest dobrym wskaźnikiem zagrożenia życia?
  Tak. Wiele badań i analiz potwierdziło wartość prognostyczną tego wskaźnika. W licznych kilkudziesięcioletnich badaniach licznych populacji okazało się, że wysokie ciśnienie tętna jest zwiastunem licznych powikłań sercowo-naczyniowych, a zwłaszcza wysokiej śmiertelności z powodu zawałów i udarów mózgu.
  Jakie jest zatem dopuszczalne ciśnienie tętna?
  Jak łatwo obliczyć ( z danych poniżej) dopuszczalna różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym u zdrowego człowieka to wartość ciśnienia tętna w granicach 40 - 60 mmHG.
  Normalne ciśnienie rozkurczowe ("dolne") zawiera się w granicach 80 - 90 mmHG (optimum ciśnienia rozkurczowego u zdrowego człowieka wynosi około 80 mmHG ). Normalne ciśnienie skurczowe ("górne") zawiera się w granicach 120 - 140 mmHG (optimum około 120 mmHg).

  Co oznacza termin - wysokie ciśnienie tętna?

  Otóż ustalono, że dla ciśnienia tętna wyższego od 63 mmHg pojawia się znaczący wzrost ryzyka zawału. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, tj. nie cierpiących na chorobę nadciśnieniową, jak i osób chorych na nadciśnienie. Zatem różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym wyższa, niż 63 mmHg oznacza wysokie ciśnienie tętna.
  Czy osoby zdrowe mogą mieć zbyt wysokie ciśnienie tętna?
  Tak. Nie jest wielką rzadkością spotkanie osoby, u której średnio-dobowe ciśnienie rozkurczowe wynosi mniej, niż - 77 mmHG, a skurczowe oscyluje w granicach 140 mmHg. U takiej osoby ciśnienie tętna może przekraczać 63 mmHg. Jednak, u osób z wysokim nadciśnieniem skurczowym - np. powyżej 160-180 mmHg i ciśnieniu tętna przekraczającym wspomniane 63 mmHg zagrożenie dla życia jest niewspółmiernie większe.
  Dlaczego pojawia się zbyt wysokie ciśnienie tętna?
  Główną przyczyną jest usztywnienie się dużych tętnic odchodzących od serca, które z wiekiem, a zwłaszcza wskutek przewlekłego nadciśnienia, czy też niekiedy pod wpływem miażdżycy tracą swą fizjologiczną elastyczność. Dotąd elastyczność ta pozwalała im się "wybrzuszyć" pod wpływem naporu krwi tłoczonej w skurczu serca i utworzyć "sekundowy" rezerwuar tętniczy, który w czasie rozkurczu zapewnia ciągłość przepływu krwi do tkanek. Jest to tzw. funkcja powietrzni - buforująca przepływ krwi z serca, na obwód do tkanek.

 3. #3
  Awatar KuPczAk
  KuPczAk jest offline Senior Member
  Dołączył
  Jul 2009
  Posty
  314

  Domyślnie

  Taka duża różnica w ciśnieniu skurczowym i rozkurczowym może być objawem wady serca np. niedomykalności zastawki aortalnej.

 4. #4
  weci jest offline Junior Member
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  29

  Domyślnie

  Ja mam pytanie z trochę innej beczki, tzn.

  W jaki sposób można podnieść ciśnienie krwi (dodam, że moje ciśnienie zazwyczaj utrzymuje się na poziomie 90/60 w porywach 103/54)poza piciem kawy i herbaty->bo ile można tego pić?

  Jestem niskociśnieniowcem i zazwyczaj czuję się dobrze ale czasem niestety okropnie boli mnie głowa i przypuszczam, że to jest powodem ponieważ po wypiciu kawy ból ustępuje.


 5. #5
  Awatar yeoman
  yeoman jest offline Member
  Dołączył
  Jul 2009
  Posty
  96

  Smile Oczywiście, niskie ciśnienie.

  Mnie nie chcieli pobierać krwi w centrum krwiodawstwa, pani kazała mi sie przebiec po schodach i zjeść ciastka i wypić dwie kawy. Dostałem dwa żetony

  Moim zdaniem, bardzo ważny jest regularny ruch. Jeżeli w pracy czuję się jakbym wciąż leżał w łóżku, to pewnie dlatego, że nie jechałem rowerem. Zupełnie inaczej się czuję, gdy gram w piłę co tydzień, jeżdżę na rowerze, spaceruję.

  Wydaje mi się, ze ruch jest tu kluczowy. Wtedy ciśnienie jest w normie.

  Oprócz tego - alternatywa dla kawy i herbaty - Yerba Mate:


 6. #6
  weci jest offline Junior Member
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  29

  Domyślnie

  dzięki za podpowiedź

 7. #7
  Agnieszka- studentka AM jest offline Super Moderator
  Dołączył
  Aug 2009
  Posty
  388

  Domyślnie

  Nadciśnienie tętnicze - choroba nadciśnieniowa jest to choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.

  Zdecydowana większość (ponad 90%) przypadków nadciśnienia ma charakter pierwotny i leczenie opiera się głównie na przyjmowaniu leków.

  Należy pamiętać jednak o najczęstszych działaniach niepożądanych leków, które zapisał lekarz i w razie ich pojawienia się niezwłocznie o o tym powiadomić. Jedna z grup leków bardzo często stosowanych w leczeniu nadciśnienia są inhibitory konwertazy.  Nadciśnienie a inhibitory konwertazy. • Kobiety


  Pozdrawiam

Podobne wątki

 1. Interpretacja wyników badania krwi i moczu
  By banans in forum Lekarz rodzinny
  Odpowiedzi: 37
  Ostatni post / autor: 03.05.2012, 18:52

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52